ZMA - další zázrak mezi doplňky výživy?

Mezi top 5 doplňků výživy prodávaných na světovém trhu patří minerálový doplněk ZMA. Pojďme se nyní podívat na to, co to vůbec je, a jaké účinky bychom měli očekávat.


ZMA je zkratka z anglického názvu hlavní účinné látky - zinc monomethionine aspartate. Samotný zinek v této formě je účinný, naprostá většina výrobců jej však nabízí pro zvýšení účinnosti v kombinaci s hořčíkem a vitamínem B6, případně ještě s dalšími antioxidanty (vit. C, E apod.).


Tento přípravek by měl způsobovat:
- přirozené zvýšení hladiny testosteronu
- zvýšení hladiny růstového faktoru IGF-1
- zvýšení svalové síly
- zlepšení celkové výkonnosti a vytrvalosti
- zrychlené hojení a regeneraci
- snížení zadržování vody
- prohloubenou relaxaci a spánek

 

Charakteristika účinných látek:
ZMA - obsahuje zinek a hořčík ve formách, které jsou pro organismus vysoce využitelné. Zinek je vázaný na esenciální aminokyselinu methionin a kyselinu asparagovou. Ve vazbě na aspartát je také hořčík. Jsou tedy ve formách, jak je organismus využívá pro transport do místa spotřeby (Neexistuje žádný důkaz o tom, že by podobné účinky mělo podávání zinku a hořčíku v jiné formě). Pro zvýšení jejich absorpce a vstřebávání je přidán vitamin B6. Klinické studie dokazují, že zvýšené využívání zinku a hořčíku organismem má za následek přirozené zvýšení hladiny testosteronu a růstového faktoru IGF-1, což bylo prokázáno i při studiích, kdy bylo pro srovnání podáváno placebo a ZMA. ZMA je originální doplněk s hořčíkem a zinkem vyvinutý firmou SNAC Systém, Inc. a jako jediný je ověřený publikovanými studiemi.* ZMA je ochranná známka SNAC Systém, Inc.

 

Vedlejší účinky:
Za normálních podmínek se neobjevují žádné negativní vedlejší účinky, problémy by teoreticky mohli nastat pouze při předávkování. Denní příjem zinku vyšší než 50 mg zvyšuje potřebu mědi, při denním příjmu zinku vyšším než 100 mg se mohou objevit i symptomy otravy. Denní příjem hořčíku vyšší než 1000 mg může způsobovat průjem. Denní příjem vit. B6 vyšší než 200 mg může způsobovat neurologické problémy.

 

Užívání a dávkování:
Obvyklá denní dávka je cca. 30 mg zinku, 450 mg hořčíku a 10 mg vit. B6 (pro ženy je doporučovaná dávka 20 mg zinku, 300 mg hořčíku a 7 mg vit. B6). ZMA se užívá krátce před spaním a zapíjí se větším množstvím nápoje (může se podávat spolu s proteinovým nápojem). Obvykle se doporučuje cyklování – 6 týdenní užívání následované 3 týdenní pauzou (některé zdroje upozorňují, že pro cyklování není žádný důvod).


Studii, která prokázala účinky ZMA na zvýšení hladiny anabolických hormonů a síly u atletů provedl L. R. Brilla, Western Washington University, Bellingham, WA, and V. Conte, BALCO Laboratories, Burlingame, CA.

Po 8 týdnech intenzivního tréninku byly zjištěny významné rozdíly v hladině testosteronu a nárůstu síly mezi skupinou užívající ZMA a skupinou, která užívala placebo. Studie byly provedeny na 21 profesionálních kulturistech a téměř celém univerzitním fotbalovém týmu Denver Broncos. Na počátku pokusu byla zjištěna poměrně nízká hladina zinku a hořčíku u atletů. Intenzivní trénink potřebu těchto minerálů ještě zvyšuje, což se projevilo dalším snížením hladiny zinku a hořčíku u kontrolní skupiny, která užívala placebo. U testovaných osob byl zjištěn nedostatečný příjem zinku, hořčíku i B6 ve stravě. Vysoký příjem bílkovin (který tito atleti nepochybně mají) zvyšuje potřebu vitamínu B6 a zinek je obzvláště důležitý pro syntézu tělesných bílkovin (svalů).


Po 8 týdnech intenzivních tréninků byly zjištěny významné změny v hladině minerálů a hormonů, jakož i síly. U skupiny, která užívala ZMA došlo k zvýšení množství zinku v plasmě o 29% a hořčíku o 6,2%, zatímco u skupiny užívající placebo došlo ke snížení množství zinku v plasmě o 4,4% a hořčíku o 9,2%.


V případě hladiny volného i celkového testosteronu je situace podobná. U skupiny, která užívala ZMA došlo ke zvýšení hladiny celkového testosteronu o 32,4% a volného testosteronu o 33,5%, kdežto u kontrolní skupiny užívající placebo došlo naopak ke snížení hladiny celkového testosteronu o 10,5% a volného testosteronu o 10,2%.


U skupiny užívající ZMA došlo i ke zvýšení hladiny růstového faktoru IGF-1 o 3,6%, zatímco u „placebo“ skupiny došlo ke snížení hladiny IGF-1 o 21,5%.


U skupiny užívající ZMA došlo k zvýšení síly kvadricepsu o 11,6%, zatímco u skupiny užívající placebo došlo ke zvýšení síly pouze o 4,6%. To prakticky znamená, že pokud by se Vám např. podařilo bez ZMA zlepšit svůj maximální výkon v benchpressu během 8 týdnů o 10kg, při suplementaci ZMA by to znamenalo zvýšení maximálního výkonu o 25kg!

 

Ze zkušeností dosavadních uživatelů (kulturisté a atleti) vyplývá, že hlavní přínos je vidět v nárůstu síly a zlepšené regeneraci. Sportovci lépe spí a probouzejí se odpočinutí.

 

Libor Diviš - autor článku i webu

 

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.67 (6 hlasů)

Komentáře  

# Michal 2017-11-28 11:35
Rad bych upozornil i na rizika, ktere takove umele zvysovani testosteronu sebou nese... Podrobny clanek zde -- www.erekce.cz/testosteron-jak-zvysit/
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
# Petr 2017-08-09 14:59
Perfektní článek! Skvělá inspirace, díky. Rovnou objednávám jedno ZMA
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat