Galerie zážitků s Bohem


Obrácení, proměněné životy

(Přečteno  krát)Obrácení 1
   Jmenuji se František Diviš, je mi 27 let ( nar. 1973 ), jsem šťastně ženatý a zatím bezdětný. Následující příběh je o tom jak Bůh vstoupil do mého života. Jako malé děti nás s bráchou občas babička brala do kostela. Tyto občasné návštěvy ale později přestaly, protože nás to již s bráchou nebavilo a zlobili jsme tam. Potom přišla základní škola a potom gymnázium – v té době jsem o Bohu nepřemýšlel. Tedy až na jednu zvláštní událost. Byli jsme na chaloupce u babičky a v televizi dávali nějaký film, kde se o Bohu mluvilo. Když film skončil tak jsem se poprvé pomodlil: Bože jestli jsi tak bych s Tebou chtěl žít. Během studia na gymnáziu jsem přečetl hodně knih přitahovalo mne ono tajemno, knihy o UFO, zvláštních jevech a protože brácha v té době začal s psychotronikou, hned jsem se toho chytil. Brácha odjel na vojnu a když se vrátil, tak mi najednou povídal o Bohu a o tom, že okultismus je past. Měl jsem čas a tak jsem si přečetl knihy a zvážil argumenty, které mi přinesl. Takže evoluce je nepravdivá teorie – no to se dá pochopit, zvlášť když důkazy proti jsou tak silné. Takže tedy stvoření hm, hm, no tak jo. Takže Bible je pravdivá – no to je teda gól, vždycky jsem si myslel, že je to něco jako mýty a báje. Takže historie a starověcí nevěřící historikové potvrzují to, co Bible říká o Ježíši. Takže je to jinak než jsem si myslel. A co když mají pravdu hinduisti, to by bylo přece potom jedno – stejně bych se převtělil. No jo, ale co když má pravdu ta Bible, to už by teda jedno nebylo. Třeba to ale jde nakonec vysvětlit nějak jinak. No jo, ale historie potvrzuje Ježíše a ne jiná náboženství. Nakonec mi zbyl Ježíš. V jedné z těch knih bylo popsáno jak Ježíše pozvat do svého života, že prý Ho přijmout jako Pána a Spasitele. No tak jsem to řekl. A co se potom stalo? – NIC!!! V dalších třech letech jsem četl Bibli, modlil se a jinak jsem si dělal co mě jen napadlo. Stačilo přeci, že věřím v Boha. Takže jsem křesťan a nebe je moje. Po třech letech jsem už ale nemohl. Přestože Bůh odpovídal na moje modlitby a byl se mnou, já jsem nebyl s Ním. Byl jsem prostě svévolník, který si myslí, že je křesťan. Ale četl jsem Bibli a modlil se a Bůh se mnou přece jen nějak uvnitř jednal. Moje názory se stále měnily, pomalu jsem zjišťoval, že nemohu žít tak jako doteď. Nakonec potom, co jsem se jednou vrátil z hospody jsem viděl, že už ani nechci. Zvedl jsem telefon, zavolal do církve a tři roky potom co jsem Ježíše mým Pánem nazval, jsem Ho jím i učinil.

    Ježíš je nyní skutečně v mém životě. Je reálný a to co mám bych za nic nevyměnil. Tolik jsem se bránil Ho poslouchat, aby mi nevzal potěšení z života a nevázal mě zákony co musím a nesmím. Když jsem Ho začal poslouchat, tak jsem zjistil, že je to lepší, než když jsem se si svůj život chránil. On to holt ví líp.

Autor:  František Diviš, KS Praha
Obrácení 2
   Je to už dávno, ale přesto si velice dobře pamatuji svědectví od mé, již dlouholeté kamarádky, sestřičky v Kristu o Bohu, který mě miluje a touží po mě. Byla to pro mě krásná pohádka o splněných přáních, o přijetí, o lásce, o radosti bez strachu, zoufalství a beznaděje. Toužila jsem tomu všemu přijít na kloub a tak jsem se s touto kamarádkou poprvé modlila k Bohu se slovy: Pokud jsi tak se mi dej poznat. A netrvalo dlouho a já poznala nejenom, že Bůh existuje, ale že mě velice miluje a že v Kristu Ježíši mám spasení a odpuštění hříchů. Stalo se to po celosborovém shromáždění, kde na konci byla výzva pro vlčky, kteří se chtějí stát beránky a já tak stydlivá a nenápadná zvedla ruku před celým shromážděním. Po velkém potlesku a radostném volání haleluja, kterému jsem v té době samozřejmě nerozuměla, jsem šla s několika křesťany stranou, kde mě ještě jednou vysvětlili mé postavení před Bohem. Kde jsem bez Ježíše a kde s Ježíšem. A já na to suverénně odpověděla, že je to hezká pohádka a kéž by to byla pravda, ale jak poznám, že to tak opravdu je. S trochou zklamání jsem po modlitbě křesťanů odešla domů, kde jíž na mě čekala Boží přítomnost a já poznala, že Bůh existuje. Při tomto setkání jsem padla na kolena a přijala Pána Ježíše do svého srdce a vydala mu svůj život s  pokáním.Vypadá to na krásný konec, ale není tomu tak. Tehdy to pouze začalo.

   V tu dobu jsem chodila s klukem z diskotéky, který se mi líbil, ale nevím proč jsem si s ním nerozuměla a on se mnou. Když jsme spolu mluvili já nechápala o co mu jde a on nemohl pochopit proč nejsem taková jakou mě chtěl mít. Věděla jsem, že tento vztah musím po svém rozhodnutí a přijetí Krista ukončit a tak jsem se za to modlila. V době mého obrácení byl s kamarády na čundru po západní Evropě. Dlouho se nevracel a já nevěděla co s ním je. Moje starostlivá maminka, s kterou jsem od svých osmi let zůstala po smrti táty sama, mi neustále opakovala, že není samo sebou, že se mi můj kluk neozývá a že se jí to vůbec nelíbí. Jedno ráno před toaletou při přípravě do práce, když maminka měla svůj výlev obav, jsem cítila, že dnes se to vyřeší a že se dozvím jak to ve skutečnosti mezi námi je. Kolem polední přestávky přišel můj tehdejší kluk a přišel se se mnou rozejít, protože se našel jinou. V tu chvíli kdy mi to řekl jsem byla naplněna velikou radostí a takovou milostí a láskou, že jsem se začala smát a vyprávěla jsem mu, co se událo zásadního v mém životě, a že bych se s ním stejně rozešla, protože žít s někým před manželstvím je hřích. Byl velice velice překvapen mou reakcí, protože se bál, že mě zraní a že budu nešťastná. Druhý den za mnou přišel a pozval mě na návštěvu ke kamarádovi, který předělával něco na domečku u svých rodičů. Byla tam několik jeho kamarádů s kterými jsem se také znala. I jeden kluk, který se mi moc líbil. Líbil se mi již dlouho a když jsme se tam setkali a on o mě projevil zájem stalo se to, že jsem se vztahu, který mi nabízel nebránila a po krátké době jsme spolu začali chodit. Byl to kluk mých snů. Hezký, sportovec, uměl se chovat, všechno věděl no prostě jednička. Věděla jsem, ze dělá něco, co bych neměla. Věděla jsem, že to Pána Ježíše bolí, ale přesto jsem v tom setrvala a od Pána Ježíše odešla. Po krátké době chození jsme spolu začali žít a také bydlet. a začaly problémy.

   Já, od maminky hýčkaná holčička jsem se přestěhovala do jednoho pokoje bez tekoucí vody, pouze se záchodem a s klukem, do kterého jsem byla velice zamilovaná. Vařilo se na dvouplotýnkovém vařiči, který mám v zimě sloužil i jako topení. Ze situace do které jsme se dostali jsme po krátké době byli oba zoufalí a začaly výčitky, hádky, dlouhé sebelítostivé rozhovory, které končily pozdě v noci a tak druhý den jsem často zaspala do práce. Můj kluk bohužel po krátké době přišel o práci a já nás živila oba. Vzhledem k  náročnému a nezkušenému stylu života jsem se zadlužila v práci. Vztah s mojí mamčou, která viděla jak žiju a které jsem začala lhát, se pomalu ale jistě stával chladnějším a bolestivějším. Mnohokrát za tu dobu jsem se chtěla vrátit k Bohu, ale nenalezla jsem místo pro pokání. Moje srdce bylo stále pyšné a sebelítostivé s  nataženýma rukama po naplnění vlastních představ. Začala jsem být z tohoto stylu života zoufalá, ale nenacházela jsem cestu ven. Až po nějaké době, kdy jsem si už nevěděla rady, jsem se se všemi svými starostmi sdílela se svojí věrnou kamarádkou, která mi svědčila o Bohu. Ona si na ty slova již nepamatuje, ale ve mě zní do teď: "Dej si to do pořádku s Bohem, jiná cesta ven není." Tato věta ve mně způsobila opravdové hledání Boha a též nalezení. Znovu jsem přijala Pána Ježíše do svého rozbitého a zraněného srdce a prožila obrovské naplnění láskou a radostí. Cesta, kterou jsem se rozhodla vyjít z problémů, nebyla jednoduchá, ale účinná.

   Nyní jsem již mimo jiných úžasných věcí, které Bůh v mém životě učinil dva roky šťastně vdaná. Žít s Bohem je veliké dobrodružství a hodně to stojí, sama sebe, ale bez Boha to nejde.

Autor:  Marie Havelková, KS Praha
Obrácení 3 - Hledač
   Zase ta kocovina... Už několikrát jsem si říkal, že to nemá cenu. Čím více jsem nechtěl být podobný svému otci, tím více jsem byl. Nechodím sice nalitý jako dělo každý týden, mám spoustu kamarádů a narozdíl od něj jsem značně inteligentnější a aktivnější než on! Ale to on byl před dvaceti lety taky. Tak jako tak ho nenávidím a nikdy nechci dopadnout jako on! Nedávno ode mně dostal pořádnou pěstí, neměl dorážet na mámu, ksindl jeden. Vožere se jako prase a pak prudí. Přehnal to, pustil se do ní a já ji bránil. Dostal takovou, že mu až křuplo v nose a v tý svý opilecký nemotornosti se rozplácl na zem. Nemám vůbec žádný výčitky svědomí. Už ho máme všichni dost, já, brácha, máma. Jó brácha, ten už je v poho - voženil se a odstěhoval. Má recht. Kdo to má doma vydržet. I já jsem si to nedávno zkusil na vlastní pěst. Utekl jsem na týden z domu, ale pak jsem svůj protest vzdal. Přece jenom teplý obědy, vypráno a vyžehlíno, má něco do sebe. Máma to vzala sportovně “...á, pán se nám ráčil vrátit, nějak nám zhubnul...“ Je to statečná ženská. Žádná jiná by s ním a s námi nevydržela. Kdyby i ona byla stejná jako on, tak je doma peklo. S tátou je to jako střídání čtyř ročních období - vožrat se a pak mít kocovinu. Pár dní dělat skobu u záchodový mísy a všechno pokorně odevzdat trubkám. Pak se den, dva třepat jako sulc a chvíli sekat dobrotu. Kouřit, koukat na tu blbou bednu, která u nás běží snad 24 hodin, luštit křížovky a mít na pár dní voraz. A pak znovu a znovu - týden po týdnu stejný kolotoč. Že ho to baví. Asi ho to už nebaví, ale nemůže si už asi pomoc. Ale to mi je jedno, to poslední co bych teď měl dělat, je litovat ho! Votravuje celou rodinu už jenom tou svojí přítomností. Lepší by snad bylo, kdyby..., ale ne, takhle nemůžu přemýšlet.

   Žiju přece normální život, nebo snad ne? Nekouřím, nechlastám. A to že se sem tam s kámošema vožeru a někdy sbalíme nějakou tu holku, to je přece normální. Jen si dávat pozor, aby nebylo o jednoho něchtěnýho caparta navíc. To by byl problém. Zrovna nedávno mi jedna moje bejvalka volala, že to ještě nedostala. To by byl průser. Musel jsem to nějak řešit, přece nebudu v osmnácti mít na krku dítě!? Řekl jsem jí, že si to musí nechat vzít. Naštěstí to byla jenom bublina, která splaskla. Dostala to o pár dní později. Bylo to dost nepříjemný, podívat se pravdě do očí. Bylo to celkem nepříjemný zjistit jak na tom s tou zodpovědností jsem. Ach ta hlava... Váží snad víc než pytel cementu, někdo do ní určitě dal dynamit a za chvíli to bouchne. Každý srdeční tep to odpočítává.

   Radši se půjdu projít. Pohrávám si se sebelítostí a v hlavě mi zní poslední hit Nohavici. Přemýšlím o životě a připadá mi to všechno jako nějaká divadelní hra, jejíž režisér se dočista zbláznil. Nějak začínám zjišťovat, že to s tím životem není až zas tak jednoduchý. Nějak se mi to začíná vymykat z rukou. Naše dobrý ideály začínají brát za svý. Z trempů kteří jezdí do přírody a jsou nerozluční přátelé, se začínají klubat pěkný (nebo spíše dost nepěkný) skety. Stačí na to pár piv, pěkná holka a my soutěžíme o to, kdo jí sbalí. Poslední dobou o tom začínám nějak moc uvažovat, možná až příliš. Ale musí přece být nějaká odpověď na moje otázky. Nohavica, Plíhal, Dobeš, ti všichni moji oblíbení zpěváci o tom zpívají, jen mi zatím nikdo z nich nedal odpověď na ty zatracený otázky, „proč tady jsem, jaký má smysl můj život, končí život tady na zemi, nebo má nějaký pokračování“. Už mi z toho asi hrabe...

   Po tom, co jsme se rozešli s mojí první opravdovou láskou to asi nějak moc řeším. Ne, že by to byla moje první holka, ale můžu říct, že jsem ji měl rád, chci říci, miloval jsem ji. Vlastně ji miluju stále, a kdybych přiznal barvu, tak jsem do ní úplně blbej! A jsem totální blbec, že jsem na tu diskotéku lezl. Kámoši mě dlouho nemuseli přemlouvat a teď to vypadá jako nějaká shoda náhod. Zrovna v její vesnici byla akce a já tam šel a ona ne. Trochu jsem se tam hodil do nálady. No a jak na potvoru jsem se tam nějak nedopatřením líbal s druhou. Není se co divit, že mi dala kopačky, když se to dozvěděla. Před kámošema jsem dělal hroznýho frajera, že pro jedno kvítí slunce nesvítí, ale teď, když jsem tady sám s tím mým hnusným sídlištěm je mi nanic. Lenka, dyť já ji mám rád, mám ji rád, mám ji rád...k sakru! Já jsem takový idiot, nejradši bych se nakopal do zadku. No jo, za chyby se platí a já teď budu muset zaplatit za tu svou ješitnost. Ano, byla ješitnost kvůli který jsem na tu diskotéku lezl. Ale už je pozdě. A je i pozdě něco slepovat. Budu se s tím muset poprat, chce se mi brečet, dyť já brečím...

   Když jsme spolu chodili, byli jsme jednou na filmu „Ježíš“. Pak se mě Lenka zeptala, jak se mi líbil ten film. „Jo, určitě to změnilo můj pohled na Boha, Ježíše“, byla má odpověď. Tehdy jsem to neveděl, jak tento film změní můj život. Bral jsem to jako jeden z lepších filmů, o kterým budu ještě pár dní přemýšlet, pak zapadne a nanese se na něj prach dalších zážitků. Ale tentokrát tomu tak být nemělo. V záplavě emocí jsem na něj díky Lence už pomalu začínal zapomínat. Na konci filmu jsem sice odříkal modlitbu, ale to bylo v tý době tak všechno, co jsem udělal. Na jedný straně jsem cítil potřebu změny v mým životě, ale na druhé, jsem to neřešil, protože jsem byl až po uši zamilovaný. Svět se se mnou točil a my dva jsme byli jeho středobodem. Teď cítím, že jsem byl odmrštěn nějakou odstředivou silou daleko do hlubin temného vesmíru. Nedávno jsem zkusil i meditovat, na nic se nesoustředit a dát nějak do pohody svoje nitro. Čím více jsem se o to pokoušel, tím více mi v hlavě běhaly myšlenky jak mravenci v mraveništi. Po nějakých pokusech jsem odložil tyto marné snahy o meditaci a řekl si, že tudy cesta nevede. Začal jsem dokonce jíst i nějaký klíčky a sóju, ale akorát jsem z toho měl ukrutnou zácpu. Nepřál bych vám vidět, co jsem prožíval na záchodě. Vypadalo to, že jsem spíše u porodu, než na velké. Tak jsem to taky zabalil. Hledání něco stojí, ale co nic nestojí, za nic nestojí, že?

   „Hele tak co, jak to dopadlo. Viděl jsem, že jsi měl nějaký špinavý kolena“, ptal se můj přítel Olda v práci. Ani jsem se mu nepokoušel vyvrátit, že jsme se na zábavě s jednou holkou muchlovali, vlastně mi to dělalo dobře, že se mě na to před druhými ptal. Všichni se po vousem usmívali a viděli, že z dalšího mlíčňáka roste chlap. Olda je dýdžej a asi mu to vydělává mnohem více než tady dělat šoféra. Máme tady v práci vůbec takovou zvláštní partičku. Můj parťák, skvělej a férovej chlap. Je to ten typ člověka, u kterýho si necháte tisícovku a on vám vrátí dvě. Ještě, že mi ho osud přivál do cesty, jinej by s mýma znalostma automechaničiny se mnou vyrazil dveře. Pak “Čibuk“ - řidič, co ze srandy dává vazelínu lidem do bot, tvarůžky na výfuk nebo černej inkoust na volant. Problém je v tom, že už se těm jeho fórům nikdo nesměje a jsou všichni nasraný, když se mu něco povede. Ale co člověk rozsívá, to taky sklidí. Někdo „neznámý“ mu dal tvarůžky na motor. U Avie je motor pod vámi v kabině, takže když se to rozteklo, už to do smrti z toho jeho auta nikdo nedostane. Když to pak sešrotujou, tak i ta ocel bude smrdět po tvarůžkách. On k tomu všemu ještě kouří doutníky, takže když si sednete do toho jeho auta, tak je to opravdový zážitek. Máte pocit, jako kdyby tam vozil rok starou mrtvolu. Pak další dva řidiči - Standa a Zdeněk. No a nakonec Libor. Zvláštní týpek, moc toho nenamluví a i přesto že to tak nevypadá, má všech pět pohromadě. Žere furt nějaký lusky, sóju, klíčky a je správně ujetej, co se týče názorů. Člověk by si myslel že z tý jeho stravy bude vypadat jako nějaký vychtrlý filosof, ale naopak. Je to udělanej chlap, takový vysoký sportovní typ s kterým si nechcete ručně vyměňovat názory. Zkrátka Libor se do týhletý partičky moc nehodí. No a pak já, mladej zajíc po vyučení, který si dodělává večerně maturitu. Nějak cítím v kostech že se automechaničinou nechci a taky nebudu živit.

   „Věřím v Boha...“, vypadlo jednou při svačině z Libora. Vlastně jsme od něj ani nic jinýho nečekali. Už mu z tý jeho stravy asi pěkně hrabe. A asi ne jenom z tý jeho stravy. Čte pořád takový ty přemýšlivý knihy a netají se s tím, že i Bibli. Nějak mi to nesedí. Vždycky jsem si představoval věřící jako takový ty bezpáteřní osoby do kterých foukneš a oni se rozsypou. Prostě lidi, který se na nic jinýho nezmůžou a víru mají jako poslední záchranu. Ale Libor je normální kluk, jako já, má jenom o pár let víc. Vůbec mi nezapadá do mojí představy, jak by měl křesťan vypadat. Moc popularity mu ty jeho střelený názory v tomhle ujetým kolektivu asi nepřidají, ale zdá se, že mu to je jedno. Vášnivou debatu toto jeho prohlášení o víře nerozpoutalo, ale v partě řidičů byla tato jeho věta jako odjištěný granát. No a mě ta jeho ujetost nějak začala zajímat a řekl bych, že mě dokonce nějak vnitřně přitahovala. S Liborem jsme kecali vždycky, když byl čas a rád jsem s ním trávil každou pracovní chvilku. Když nebylo co dělat, tak jsme plkali o všem možném, o životě, o holkách, diskotékách i o víře. Vypadlo z něj, že není typický věřící, nechodí do kostela, nemodlí se. Byl to „hledač“. Hledal odpovědi na svoje nejdůležitější otázky. A já začal pomalu vnímat, že jsme teď spolu hledači dva.

   Teď jsem v tom svým šedivým paneláku, pokoji (jestli se to dá nazývat pokojem) o rozloze 2x3 metry s výhledem na výpadovku, haldu a Novou huť a hlavou se mi honí celé stádo divokých myšlenek. Komíny stále nepřestávají kouřit a haldu přepadlo jaro. Na jaře a na podzim spolu příroda a huť vždycky soupeří, kdo zvítězí. Jestli ta krásná barevnost stromů, které vypadají v tuto dobu fantasticky, nebo hnus továrny, který se jen těžko popisuje. Před rokem jsme cinkali na Ostravském náměstí klíčema a následně oslavovali pád komoušů. Bylo to, jako kdyby nám narostla křídla. Dneska cítím, že jsme je všichni někde poztráceli. Proč to s každou „skvělou“ myšlenkou vypadá jako s prvními pokusy člověka létat? Proč po chvilce letu musí člověk rýt držkou o zem? Nebo nemusí...? Nemůžu nějak ze svýho srdce dostat ten příběh o Ježíši. Bojím se, jestli to není s touto myšlenkou stejné. Je to jedna z dalších slepých ulic v mém životě, nebo na konci tohoto tunelu bude už konečně světlo? Něco, nebo (někdo?) mi říká, že je to ono. Pomalu přichází jaro do mého srdce...

   Stojím u toho svýho panelákovýho okna a je mi jasné co mám udělat. Peru se sám se sebou, jako kdybych v sobě měl dva silné muže, kteří stojí proti sobě. Jedna půlka srdce mi říká, že je to jen jeden z mých dalších marných pokusů najít odpověď. Druhá mi říká, že to je ono. Že mi zasvítilo světlo na konci tunelu. Vzpomínám na ten film, který jsem viděl s Lenkou. A taky na následný rozhovor s jedním křesťanem před pár dny. Stále mám před sebou ten příběh o kterém mluvil. Byl to příběh o Ježíši a Samaritánské ženě. Stále mám v sobě ty slova z Bible, kdy jí Ježíš říká: „...každý, kdo pije tuto vodu, bude mít opět žízeň. Kdo by se však napil vody, kterou mu dám já, nebude žíznit navěky. Voda, kterou mu dám, stane se v něm pramenem, vyvěrajícím k životu věčnému." Vždyť to je přesně o mě. Já jsem ten, který pořád žízní a nemůže nikde uhasit svoji žízeň. Já jsem ten, který hledá a nikde nenalézá odpověď. Je to skutečně Ježíš!? Připadám si jako ten, kdo stojí na skokanském můstku a chce skočit dolů. Nerozplácnu se tam někde dole? Překonávám strach a rozhoduji se skočit. Poprvé ve svém životě se budu modlit. Vnitřně se chvěju a zavírám dveře u svého pokoje. Strašně se stydím, před bráchou, rodičema i sám před sebou. Poklekám a zavírám oči. “... Ježíši, odpusť mi všechny moje hříchy, prosím tě, abys od této chvíle vzal můj život do svých rukou. Už dál nechci žít stejně jako jsem žil. Staň se Pánem a Králem v mém životě. Amen...“. Rozhlížím se kolem, jestli tady někde není. Cítím ho. Nevidím ho, ale vím, že tady je. Moje srdce je teď najednou plné pokoje. A najednou zjišťuju, že mám obrovskou touhu si přečíst Bibli. Myslím, že se ze mne stal jiný člověk, myslím, že jsem našel. Myslím, že jsem dostal odpověď. Nějak uvnitř vím, že mi Bůh odpustil. Mám radost, ani nevím proč a znovu se mi vybavuje ten verš z Bible: „Kdo by se však napil vody, kterou mu dám já, nebude žíznit navěky...“

Autor:  Radim Strojek, CBH Jinřichův Hradec (Apoštolská církev)
Obrácení 4
   Tak jsem se rozhodla napsat "vše" o sobě, a o mém poznání Pána Ježíše, živého, mocného. Narodila jsem se v Brně, kde jsem vyrůstala, a měla jsem sestru a bratra o 12 a 13 let starší. Když mi bylo 15 let, potkala jsem na koncertě Daniela Landy svoji první lásku. Byl to o osm let starší muž, ženatý, skinhead.

   Dostala jsem se tak mezi partu skinheadů, opravdu jednu z největších v Brně. Bylo mi s nimi fajn, začala jsem zanedbávat školu, a dostávala se do stále větších problémů. Rodiče mi Mirka, jak se ten muž jmenoval, zakazovali. On opustil manželku, já rodinu, a vypravili jsme se do samostatného života. Myslela jsem si, že mám pravdu, a láska potřebuje obhájit. Neměli jsme peníze. Nepracoval, a tak jsme dělali různé podvody, utíkali z restaurací, kradli jsme…

   Ale nešlo to tak dlouho. Nakonec jsem zavolala své sestře, jestli bych u ní nemohla nějaký čas s přítelem být. Souhlasila už jen kvůli tomu, abych měla na zimu střechu nad hlavou. Bydleli jsem u ní, já opět začala chodit do školy, a přítel byl doma. Den ode dne byl na mě zlejší, moc žárlil, a moc mě bil. Jednou už to dopadlo tak, že sestra na něj zavolala policii, a měl ke mně vstup zakázaný. Později jsem se dozvěděla, že se opil, srazilo ho auto a zemřel. A já v tu dobu začala chlapce opravdu střídat. Brzy se to po vesnici, kde jsem najednou bydlela, rozneslo.

   Nicméně za pár měsíců jsem našla přítele, který o mě celou tu dobu opravdu stál, o mě, ne jen o to jedno, jen já o něj nestála. Ale obrátilo se to a zaujal mě. Chodili jsme spolu 3 roky, když jsem otěhotněla, a vzali jsem se. Mezi tím jsem prováděla spoustu špatných věcí. Lhala jsem, podváděla, samozřejmě na spoustu věcí přišel. Zkoušela jsem vše - magii, horoskopy, věštila jsem…ani se o tom nechci už šířit. S  rodiči jsem se usmířila. Jezdili jsem tam i s manželem, a za pár měsíců i s malým synem Dušánkem.

   Já stále měla špatné zvyky. Vše mi bylo důležitější než rodina, k rodičům jsem neměla takovou úctu, jako bych měla mít. Asi se těžko vzpomene na hřích, který jsem neudělala. Ale o tom se šířit nechci. Můj bratr, se kterým jsem se nestýkala, byl a je věřící znovuzrozený křesťan. Posílal mi i Bibli. Vysmívala jsem se mu, ale je pravda, že jsem ji několikrát otevřela. Ovšem vždy jsem ji rychle zavřela, protože jsem nerozuměla jedinému slovu ani větě. Nedávala mi smysl a nechápala jsem ji.

   V roce 2001 mi zemřel tatínek na rakovinu plic, bylo to hrozné období. A toho roku v dubnu jsem začala mít zdravotní problémy. Měla jsem silný kašel, brala jsem několik antibiotik, ale úleva žádná. Po pár měsících jsem byla poslaná do nemocnice, na plícní oddělení. Našli mi tam 1,5cm veliký nález na plíci, jasně ohraničený. Nemohla jsem ani promluvit. Doma jsem měla 3-letého chlapečka. Sám pan primář, který mě vyšetřoval mi řekl, že ten nález bude znamenat buď nádor, nebo tuberkulózu. Věděla jsem, že tubera to rozhodně není. Bylo to v pondělí, a udělali několik snímku a rentgenů ze všech stran. V pátek jsem měla přijít znovu. Byla jsem vyřízená. Ještě v pondělí jsem večer ležela v posteli a nemohla usnout, přemýšlela jsem o celém svém životě, a najednou mě zaplavila vlna lásky.

   Vzpomněla jsem si v tu chvíli na Bibli, našla ji, a začala jsem ji číst. Hltala jsem každé slovo z ní, a slzy mi tekly. Pryč byla doba, kdy jsem nerozuměla jedinému slovu. Hltala jsem knihu, plakala, a bylo mi, jako bych byla uvnitř knihy - jako by byla psaná pro mě... Vzala jsem telefon a napsala svému bratrovi SMS o tom, co mi lékaři našli, o tom, jak se cítím, a o tom, že ať mi tedy Bůh pomůže. Napsal mi zprávu: "Zuzko, Bůh je úžasný, a moc těm miluje - bude to v pořádku. Modlím se. Ahoj bratr."

   Od toho okamžiku mi kašel odešel, už se nevrátil, já měla klid, a zalila mě vlna lásky. Byla jsem klidná. Manžel v pátek se mnou na vyšetření nešel, jak se bál dalších výsledků a testů. Šla jsem tam a opět mi dělali rentgenové snímky. Mlčeli, koukali, znovu mě posílali... A nic, nikde nic nebylo. Bez léků, bez pomoci - nález byl pryč. Dostalo se mi pomoci nejvyšší:-)

   Od té doby se můj život změnil. Není pro mě nic důležitějšího než Ježíš, a děkuji mu za svoji záchranu. Vstoupila jsem do sboru, činila pokání (a že bylo jaké :-)), a nechala se pokřtít. Od té doby jsem prožila další spoustu zázraků, a mám stále možnost Ježíše poznávat víc a víc. Manžel byl moc rád, že jsem zdravá, nicméně v Boha neuvěřil. Narodil se nám druhý chlapec David. Dostala jsem práci, o které jsem ani nesnila, že bych mohla dělat - neměla jsem na to vzdělání:-). Ale teď si užívám mateřské dovolené, a čekám, do jaké služby mě Pán postaví, kde si mě použije.

   Tak to je vše o mém životě. Je mi 27 roků, a jsem si vědoma, že Bůh o mě stál vždycky. Vidím ty okamžiky v celém svém životě, kdy se mi dával poznat, a já neviděla a neslyšela. A tak děkuji za Jeho trpělivost.

Autor:  Zuzka, KS
Obrácení 5
   Myslím, že jsem žila docela normální život. Měla jsem relativně všechno, ale přesto se nikdy necítila být se svým životem spokojená. Lidé kolem mě to nechápali a ani já sama. Neměla jsem problém najít si partnera, přátele, v zaměstnání jsem byla spokojená a celkem bez problémů jsem si dodělávala vysokou školu. Co mě občas trápilo, byly nepříliš dobré rodinné vztahy a skutečnost, že lidé mým životem jako by jen procházeli. Přišli a zase odešli. A tak jsem si kolem sebe postupně vytvořila hradby, za které nikdo nesměl - včetně mých nejbližších.

   Vše nejspíš začalo poté, co jsem se rozešla s přítelem. Uvědomila jsem si, že takhle už to dál nejde, že další takový vztah nechci. Potřebovala jsem se zastavit a ujasnit si, co vlastně čekám jak od budoucího partnera, tak od života vůbec. Cítila jsem se jako vyprahlá poušť, naprosto prázdná. Rozhodla jsem se tedy, že budu nějakou dobu sama a svoji pozornost jsem zaměřila na školu, ve které mi právě začínalo zkouškové období.

   Jakmile škola skončila, vydala jsem se do knihkupectví, a to načerpat sílu z knih „moudrých“ filozofů. Stále jsem se upínala k filozofii a snažila se díky ní najít smysl života, který jsem cítila, že mi stále uniká. Byla jsem hodně ovlivněna člověkem, který filozofii studoval a mně byl velmi blízkou osobou. Provázel mě životem už bezmála deset let, on jediný tu pro mě vždycky byl a já k němu utíkala ve chvílích, kdy mi nebylo dobře. I když mi bylo vždy nakonec ještě hůř. Moc jsme o tom spolu nemluvili, občas jen něco málo naznačil, ale tušila jsem, že se dříve věnoval satanismu. Čemu později nevím, mě do toho naštěstí nikdy nezasvětil. Možná si i uvědomoval, že to, co dělá, není dobré. Pamatuji se, jak si jednou posteskl: „Mohl bych tě toho tolik naučit, kdybych tě neměl tolik rád.“ Že je trochu „jiný“ jsem zjistila, když mi začal zázračně léčit nemoci. Ať už to byla angína nebo bolest zad. Ovšem za jakou cenu jsem nevěděla.

   A právě tehdy v tom knihkupectví se stala první zvláštní věc. Otočila jsem se od knih s filozofií a vydala se k místu, kde byly Bible. Možná jsem i nějakou otevřela, to už se nepamatuji. Pak mi ale zrak padl na knihu s názvem Kauza Stvořitel (Lee Strobel). Vzala jsem ji do rukou a přečetla si v rychlosti o čem je - novinář pátrá po tajemství vzniku života a zkoumá, zda darwinismus vytváří rozumný základ pro ateismus. Okamžitě jsem se pro ni rozhodla, a to s vědomím, že mi konečně někdo potvrdí, že Bůh jako stvořitel je hloupost. Hned ten večer jsem ji otevřela a četla. Ve chvíli, kdy jsem však pochopila, že ten novinář, původně ateista, existenci Boha ve svém pátrání naopak potvrzuje, tekly mi slzy dojetí po tvářích. Byl to úžasný pocit, já plakala radostí, že Bůh je! Najednou jsem toho byla plná a měla potřebu to říct každému, koho znám.

   S moc velkým úspěchem se to ale nesetkalo a já se nakonec znovu rozhodla vrátit k filozofii. Šla jsem opět do knihkupectví a koupila si knihu francouzského filozofa Luca Ferryho Rozumět životu (s podtitulem Uvedení do filozofie nejen pro mladou generaci). Kousek od ní ještě ležela malá knížečka Davida Nováka Rozovory s Nietzschem, a tak jsem ji také přihodila do košíku. Knihu Rozumět životu jsem přečetla a docela se mi i líbila. Ovšem závěr mě moc neuspokojil. Psalo se v ní o prvních stoických školách, o prvních křesťanech i současné postmoderní době. Byl to v podstatě průřez dějinami lidského myšlení. Nenašla jsem v tom ale žádnou životní perspektivu. A navíc jsem pochopila jednu zásadní věc. Filozofické myšlení se v čase mění! Tohle zjištění mě trochu znepokojilo. Byla tu ale ještě ta malá knížečka – Rozhovory s Nietzschem. Neumíte si představit moji rozladěnost, když jsem zjistila, že ji napsal evangelikální kazatel, který se na Nietzscheho známý výrok „Bůh je mrtev“ dívá tak trochu jinak! Myslím, že jsem si tehdy pomyslela něco ve smyslu: „To už je snad sabotáž!“ A tak jsem i podruhé odmítla volání Ježíše Krista: „Já jsem ta cesta, pravda a život….“ (Jan 14,6) Nechtěla jsem to slyšet. Křesťany jsem považovala za slabochy, kteří utíkají před realitou k imaginárnímu bohu, a k těm jsem se rozhodně nehodlala přidat.

   Přesto jsem se rozhodla, že si k narozeninám pořídím Bibli. Často jsem četla kritiku na některé verše a rozhodla se na to podívat z blízka. Navíc jsem si říkala, že její znalost patří k určité míře vzdělání. Když jsem ji zkoušela číst, vůbec jsem některé verše nechápala. Napadala mě spousta otázek a nebyl nikdo, kdo by mi na ně odpověděl. Bůh je však mocný, tuto překážku odstranil a poslal do mého života křesťana Radka.

   Z počátku jsem neměla moc velkou chuť si s ním povídat, ale jedno mi pořád vrtalo hlavou a nezapadalo do mojí představy o křesťanech. Jak se to přihodí, že se mladý, inteligentní kluk stane věřícím? Zvědavost zvítězila. Sešli jsme se s tím, že mi to povypráví a také pomůže s pochopením veršů, kterým nerozumím. Měla jsem spoustu otázek, on na všechny rozumnou odpověď, a to podnítilo moji zvědavost ještě víc. Myslím, že tu noc mě poprvé napadlo: „Co když Bůh je tím, co celý život hledáš?“ Zanedlouho jsem s Radkem jela na setkání dvou sborů Apoštolské církve do Kyjova. Cítila jsem se mezi těmi lidmi moc příjemně a zjistila, že mám o věřících velmi zkreslenou představu. A pak se stalo něco, při čem mě zamrazilo. Jeden z kazatelů prohlásil, že má slovo od Boha pro jednu ještě asi nevěřící ženu. Řekl jen pár vět, ale dokonale v nich vyjádřil moji nejniternější bolest, jako by mi viděl do duše. A na závěr dodal: „Bůh ti chce pomoct. Vidí a slyší, že kvůli tomu pláčeš.“ Dlouho jsem přemítala, jak to mohl vědět, odkud se to mohl dozvědět, jak se dovtípit, co zrovna já cítím. Přemýšlela jsem nad tím, jestli by se to náhodou nehodilo téměř na každého člověka, jestli to slovo opravdu patřilo mně. Když jsem ale uvážila, kolik nás tam dohromady bylo a kolik na takovém setkání mohlo být dalších nevěřících žen… Nejspíš jsem byla jediná. Musela jsem sama sobě přiznat, že těch zvláštních „náhod“ začíná přibývat a že už to stojí za moji pozornost. Cesta k Ježíši však byla ještě poměrně dlouhá a byly chvíle, kdy pro mě nebyla vůbec snadná.

   Začala jsem být křesťanské víře přístupnější a tak mi Radek přinesl DVD s Kurzy Alfa. Líbila se mi příjemná, nenucená a humorná forma. Ráda jsem si je pouštěla večer před spaním. I když jsem ještě nebyla věřící, Boží slovo mě uklidňovalo. Ke všemu jsem pak ale měla spoustu námitek a dotazů typu.: „A co dinosauři?“, někdy naschvál hloupých a dětinských: „A má Bůh vousy?“ Nebylo to se mnou zrovna jednoduché. Neustále jsem chtěla nějaký důkaz, nejlépe hmatatelný. Důkaz, že Bůh skutečně je, že Ježíš je tou jedinou cestou k němu, že duchovní boj dobra a zla je realitou a ne pohádkou pro děti. Byla jsem jako ten nevěřící Tomáš, který nevěřil ostatním učedníkům, že Ježíš vstal z mrtvých. A to až do doby, než se mu Ježíš osobně zjevil a řekl: „Polož svůj prst sem, pohleď na mé ruce a vlož svou ruku do rány v mém boku. Nepochybuj a věř!“ (Jan 20,27). Ježíš se mi sice takhle nezjevil, ale v mém životě působil čím dál víc.

   Jednou mi Radek napsal, že mu v souvislosti se mnou vytanuly na mysli následující verše z Matoušova evangelia: „ O čtvrté noční hlídce přišel Ježíš k nim, kráčeje po moři. Když ho učedníci uviděli kráčet po moři, vyděsili se a řekli: "To je přízrak!" A strachem vykřikli. Ježíš na ně hned promluvil: "Vzchopte se, já to jsem, nebojte se!" Petr mu odpověděl: "Pane, jsi-li to ty, poruč mi, abych přišel k tobě po vodách!" On řekl: "Pojď!" Petr vystoupil z lodi, kráčel po vodách a přišel k Ježíšovi. Ale když viděl silný vítr, dostal strach. Začal tonout a vykřikl: "Pane, zachraň mě!" Ježíš hned vztáhl ruku, zachytil ho a řekl mu: "Ty malověrný, proč jsi zapochyboval?" A když vstoupili na loď, vítr přestal. Ti, kdo byli v lodi, se mu poklonili a řekli: "Opravdu jsi Boží Syn." (Matouš 14,25-33). Myslím, že mi tím chtěl Ježíš říci, že v něj mám věřit a přestat pochybovat. Protože až přijde bouře a já budu mít strach, budu se topit, on mi podá záchrannou ruku.

   Vše najednou nabralo na obrátkách. Souhlasila jsem s Radkovým návrhem zajít na bohoslužbu do Sboru Bratrské jednoty baptistů v Brně. Noc na tu neděli se mi dobře nespalo. Zdál se mi sen, který mě měl zřejmě zastrašit. Odehrával se v domě mých rodičů. Zoufale jsem hledala Bibli a věděla, že tam se mnou někdo nebo něco je a bude se mi v tom snažit zabránit. Bylo to schované v temnotě a zlověstně číhající. Jako by se to radovalo z mého strachu. Ráno jsem se ale snažila vzpomínky na sen zahnat a na bohoslužbu vyrazila. Když jsme uslyšeli, nad kterými verši se budou ten den zamýšlet, prohodil Radek s úsměvem: „Že by na tom něco bylo?“ Byly to tytéž verše o Ježíši kráčejícím po rozbouřeném moři, které mi posílal. To ale zdaleka nebylo všechno.

   Jednoho rána, když jsem se chystala jít do práce, najednou jsem si začala v duchu opakovat slovo, které jsem netušila, co znamená. Nedalo mi to, zapnula jsem počítač a zadala do vyhledávače Getsemani. S úžasem jsem četla o místu, kam se Ježíš chodil modlit se svými učedníky a kde se také modlil před tím, než jej přišli zatknout. Co to může znamenat, jsem přemýšlela snad celou cestu do práce. Byla to pro mě záhada, věděla jsem, že bych si sama takové slovo nevymyslela, ani se mi nezdálo, že bych ho už někdy před tím slyšela. Dodnes přemýšlím, co mi tím chtěl Ježíš říct, ale třeba na to někdy přijdu. Možná to mohlo mít nějakou spojitost s tím, co se odehrálo o dva dny později.

   Rozhodla jsem jet na třídenní konferenci Stvorenie a súčasná veda, kterou pořádalo křesťanské občanské sdružení Solas v Žilině. Ráno před chystaným odjezdem jsem se vzbudila hodně brzy, už kolem páté hodiny ranní a nemohla znovu usnout. Pak se stalo něco, na co nikdy nezapomenu. Ležela jsem na zádech, přikrytá peřinou a ta se mi najednou na hrudi začala napínat a přitlačovat mě k posteli. Měla jsem otevřené oči a ve chvíli, kdy mi tlak začal připadat nepřirozený, obrovská síla mě přikovala k posteli a zalehla. Nic jsem neviděla, jen cítila strašnou sílu a také zuřivost. Jako by na mě skočila rozzuřená šelma. V šoku jsem začala v duchu přeříkávat „Otče náš“, modlitbu, kterou jsem znala z dětství od prarodičů. Tím jsem to rozzuřila ještě víc. Byla jsem vyděšená a vzrůstající strach chtěla překřičet hlasitou modlitbou. Nešlo to, každé slovo mě stálo ohromné úsilí. Asi v polovině modlitby to najednou bylo pryč. Sedla jsem si na postel a spustila pláč. Nevěděla jsem co se děje a co mám dělat. Nakonec jsem navzdory brzké hodině zavolala Radkovi. Ani už nevím, co všechno mi tehdy vyprávěl. Mluvil o Ježíši, o tom jak vyháněl zlé démony a přemohl zlo. Jeho mám poprosit o ochranu a v Jeho jménu také přikázat zlým démonům odejít.

   Od té doby jsem v noci spala stěží čtyři hodiny. Cítila jsem, že je to se stále se mnou a čeká, až jednou večer usnu bez modlitby. A tak jsem se někdy skoro do rána modlila. Začala jsem být vyčerpaná a věděla, že takhle už to dál nezvládnu. Přijel za mnou tedy Radek a dlouho se za mě nahlas modlil. Povzbudilo mě to, a když jsem přišla domů, věděla jsem, co musím udělat. Vzala jsem obrovský pytel, procházela celý pokoj a házela do něj vše, co by mě mohlo od Boha oddělovat. Skončily tam především všechny knihy oněch „moudrých“ filozofů. A v tu chvíli mě jedno dílo zaujalo. Od Ladislava Klímy Jsem absolutní vůle, kde lze najít výroky typu: „Svět je absolutní hříčkou Mé absolutní vůle…Svět je to, co v každý okamžik já z něho míti chci.“ Najednou mě napadlo: „A jak jste dopadli vy slavní filozofové? Kdo z vás prožil šťastný život?“ Později jsem si to vyhledala. Klíma živořil na okraji společnosti, bojoval s alkoholismem, nikotinismem, oslaben podlehl v padesáti letech tuberkulóze. A co již dříve zmiňovaný filozof Nietzsche? Trpěl silnými záchvaty migrény, žaludečními potížemi, téměř oslepl a musel předčasně odejít do penze. Než zemřel, duševně se zhroutil. Existují sice názory, že svoji duševní nemoc jen předstíral, ale i kdyby, prožil zbytek života ve lži a zbaven svéprávnosti. Řekla jsem si: „Pánové, tohle byla ta Vaše vůle?“. Vzala jsem Klímovu „absolutní vůli“, roztrhala ji a šla si lehnout. Usínala jsem s modlitbou na rtech a Biblí v ruce jako mečem. Tu noc jsem se poprvé po dlouhé době vyspala. Neboť jak je psáno: „Oblečte si celou Boží zbroj, abyste se mohli postavit ďáblovým úkladům. Náš zápas totiž není proti krvi a tělu, ale proti vládám, mocnostem a světovládcům přítomné temnoty, proti duchovním silám zla v nebeských sférách.“ (Efeským 6,11-12). „Nadto vždy třímejte štít víry, jímž budete moci uhasit všechny ohnivé šípy toho zlého. Vezměte si také přilbu spasení a meč Ducha, jímž je Boží slovo.“ (Efeským 6,16-17).

   Četla jsem si pak každou volnou chvíli v Bibli a snažila se zjistit toho co nejvíce o Ježíši a získat k němu bližší vztah. Chtěla jsem si také pustit film Ježíš. Někomu se to ale asi nelíbilo, protože všechna videa mi šla spustit, kromě toho jednoho jediného. Po hodinovém boji už jsem to chtěla vzdát, když se mi film konečně podařilo spustit. Byly chvíle, kdy jsem si říkala, jestli už neblázním, že to všechno co se děje snad nemůže být skutečnost. A když pak konečně přišla fáze, kdy už to můj rozum přijal jako realitu, nechtělo se zase otevřít srdce a přijmout Ježíše. Až když jsem jednou seděla v práci u počítače. Najednou se mi všechno rozmazalo a já viděla, jak mi podává ruku. Tu noc jsem se rozhodla ji přijmout.

   Před tím jsem ale chtěla udělat jednu věc, která bude možná znít morbidně. Chtěla jsem alespoň v představách prožít spolu s ním bolest, kterou vytrpěl za mě a moje hříchy na kříži. Nechci to zde popisovat, kdo chce, může si to sám přečíst např. v knize Lee Strobela Kauza Kristus (kapitola 11, Lékařské důkazy). Muselo to být nepopsatelné, protože pro muka při ukřižování museli dokonce vymyslet nový výraz excrutiatio, což je překládáno jako „z kříže“. Když jsem si to přečetla udělalo se mi hrozně zle a začala plakat. Poté, co jsem se trochu zklidnila, přijala jsem do svého života Ježíše Krista. Nic zvláštního se v tu chvíli nestalo, byla jsem jen vyčerpaná a šla spát. Před usnutím jsem ale cítila jak mi těžkne srdce, jako by se něčím plnilo. Láskou.

   Asi je příliš brzy, abych mohla říci, jak moc se můj život změnil. Mění se pomaloučku každým dnem. Mění se především moje myšlení a pohled na to, co je a co není v životě důležité. A také myslím, že jsem mnohem klidnější a vyrovnanější. Vím však, že můj boj ještě není u konce. Jsou noci, kdy se mi dlouho nedaří usnout. Občas se také objeví pochybnosti, jestli nelehkou cestu následování Ježíše Krista zvládnu. Co mě ale nutí nevzdát se je vědomí, že v historii lidstva bylo mnoho filozofických koncepcí, ale každá byla nakonec překonána a nahrazena jinou. Je to však přes 2 tisíce let, co kráčel po zemi Ježíš Kristus a hlásal Boží slovo. A to slovo je stále stejné, stejně živé tehdy jako dnes. Je tou pevnou skálou, na které se dá stavět.

   Jedna moje kamarádka mě inspirovala k tomu, abych na závěr napsala něco, co může být důležité hlavně pro nevěřící. Stejně jako já měla zkreslenou představu o křesťanech. I já když si představila křesťanství, vybavila se mi historie Římskokatolické církve a všechno s ní spojené. Touha po moci a bohatství, vybírání odpustků, upalování čarodějnic, pronásledování a vyvražďování všech, kteří se jim postavili do cesty a spousta dalších věcí. Vadilo mi také pokrytectví spojené s tím, že se v kostele vyzpovídám, dám si párkrát „Otče náš“ nebo „Zdrávas Maria“ a můžu jít hřešit dál. Vím, že tací nejsou všichni, ale takovou víru bych nikdy nepřijala. Podvědomě jsem cítila, že je něco špatně a držela si odstup. Nevěděla jsem nic o jiných křesťanských církvích, měla jsem k nim nedůvěru a snad je i házela do jednoho pytle s náboženskými sektami.

   Čte-li nebo slyší-li toto svědectví někdo, kdo v tom má také zmatek, mám pro něj výzvu: „Prozkoumej to!“ Žijeme v době internetu a poměrně snadného přístupu k informacím. Poopravit svoji mylnou představu o křesťanství pro mě bylo totiž skoro stejně důležité, jako přijmout fakt, že víra není v rozporu s rozumem. Nejtěžší je ale asi pro spoustu lidí něco, co bylo i pro mě. Bydlím již několik let pryč od rodičů a byla jsem zvyklá spoléhat se sama na sebe. Byla jsem hrdá na to, že jsem soběstačná. Nejtěžší pro mě tedy bylo sklonit hlavu a s pokorou říci: „Pane Ježíši, odevzdávám svůj život do tvých rukou.“ Prvně jsem musela vědět, do jakých rukou ho odevzdávám. Dlouho mi trvalo uvědomit si, že velikost a hloubka Boží lásky je taková, jakou si my lidé nejspíš ani neumíme představit. Já Ho tolikrát odmítla a On to se mnou přesto nevzdával a dával mi další a další příležitosti, jak Jej poznat. „Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby žádný, kdo v něho uvěří, nezahynul, ale měl život věčný (Jan 3,16).

Autor:  Dáša, Brno (září 2009)
Obrácení 6
   Jmenuji se Daniel, je mi 31 let a narodil jsem se jako mladší syn v milující a úplné rodině. Když jsem byl malý, býval jsem dosti nemocný, zejména na průdušky. A tak se o mne v této době starala především má láskyplná a věřící babička. Díky ní jsem poprvé slyšel také o Bohu a začal jsem s ní chodit i do kostela. Pamatuji si, že jsem byl tehdy opravdu šťastný.

   Jak ale začala přibývat má léta, začalo ubývat mých chvil trávených s babičkou. Mé priority a mé zájmy se zcela změnily. Nyní pro mě bylo důležité správně zapadnout mezi mé kamarády, a tak jsem se snažil napodobovat to, co dělali, ať to již bylo v oblékání tak i názorech, ale především ve vzpouře vůči autoritám a především rodičům. A tak se stalo, že jsem se zcela ztratil, již jsem nevěděl kdo jsem a co chci od života, bylo pro mě pouze dnes a to dnes si co nejlépe užít. Jednoho dne se v mém životě začal objevovat hlas, který mi říkal, že takovýto život nemá smysl, že jsem jenom přítěží a že by beze mě bylo na tomto světě líp. Chvíli se mi dařilo tento hlas ignorovat, ale začalo se to stupňovat zejména v noci. Byly to noci, které jsem probděl a přemýšlel jaký, má vlastně můj život smysl, má odpověď byla vždy stejná - žádný. Můj život nemá žádný smysl. Můj život nemá žádný cíl. Proč žít takový život? Nebude lepší ho ukončit? Ano, to bude nejlepší utéct od všeho, usnout a už se neprobudit. Tak to bude opravdu nejlepší. A tehdy jsem se poprvé pokusil o sebevraždu, bylo mi sedmnáct let. Přežil jsem (díky Boží milosti), ale tehdy jsem to pociťoval jako velké zklamání, zklamání z toho, že jsem k ničemu, nic neumím ani vzít si život. Má trudnomyslnost se prohlubovala a já se opět několikrát pokusil o sebevraždu. Vždy jsem na poslední chvíli přežil, byl jsem z toho zoufalý, nevěděl jsem jak žít, nechtěl jsem žít. Byl jsem několikrát hospitalizován v psychiatrických léčebnách pro těžké deprese. Zde jsem se seznámil s lidmi, kteří brali drogy vyprávěly mi o nich a o tom, jak je s nimi svět mnohem lepší a snesitelnější. A já se již nemohl dočkat, až mě propustí a já budu moci z této reality alespoň na chvíli utéci. Měl jsem kamaráda, o kterém jsem věděl, že drogy bere, a tak mé první kroky směřovaly přímo k němu. Nemusel jsem ho dlouho přesvědčovat, aby mě nějaké drogy prodal. A tak jsem ve svých 23 letech poprvé zakusil pervitin a to rovnou nitrožilně. Ano to bylo ono, vše se najednou zdálo mnohem barevnější, život měl konečně nějaký smysl, smyslem mého života se stal pervitin. Ale jak to již bývá krásný a nádherný sen se velice rychle změnil v noční můru. A jako se měnil i můj sen, měnil jsem se i já. Mé žebříčky hodnot se změnily, nezajímalo mě nic a nikdo, nejvíce jsem ublížil své milující rodině. Začal jsem je stahovat do mých problémů, do mých dluhů. Jediný důvod proč jsem chodil domů bylo, abych dostal nějaké peníze. Začal jsem svou rodinu terorizovat, nebral jsem na nikoho a na nic ohledy. V té době mi moje mamka řekla že lituje dne, kdy mě porodila a já se jí jen smál a dával jí vše za vinu. Pomalu jsem přestal být člověkem, byl jsem prolezlý hříchem a špinavostmi nebylo ve mně již nic lidského. Žil jsem jako zvíře a také se tak choval. Byl jsem bez jakékoliv naděje, žil jsem v marnosti, zoufalství, strachu a bolesti.

   Ale pak jsem uslyšel opět nějaký hlas, byl zcela jiný než ten první. Tento mi říkal, že můj život má cenu, že nejsem ztracený, ale že jsem si jen zvolil špatnou cestu, že mám naději, že mám někoho, komu na mě záleží. Já si ale říkal: „hloupost to nemůže být pravda“ a vždy, když se tento hlas objevil, přehlušil jsem ho větším přívalem drog. Ale tento hlas se stal neodbytným a čím dál více naléhavějším. Již se nedal tak snadno přehlušit drogami, naopak, spíše se mi stalo, že jsem střízlivěl a bylo čím dál více chvil, kdy jsem měl (čistou hlavu). Tehdy jsem do sebe dával opravdu veliké dávky drog a zuřivě se snažil udržet tu svou iluzi (šťastného a svobodného života), nemohl jsem přeci čelit realitě, tomu, co jsem všechno provedl, jak jsem ublížil lidem, kteří mě měli nejraději. A v tom se to stalo, vzpomněl jsem si na mé šťastné dětství, na mou babičku a na bolest, kterou jsem jí způsobil a nejen jí, ale i ostatním lidem. A tak jsem stál před rozhodnutím, zda tuto vzpomínku opět přehluším drogami anebo přijmu lásku a odpuštění. Rozhodl jsem se pro drogy a tak jsem jel tramvají k dealerovi, abych si je koupil. Když jsem přijížděl k zastávce na Knížecí (to je přestupní stanice). Zaslechl jsem opět ten hlas. Mluvil velmi zřetelně a řekl mi, že pokud pojedu dál, stane se to, co jsem si dříve přál - ZEMŘU. Pokud, ale vystoupím a pojedu k rodičům a požádám je o pomoc dostanu druhou šanci.

   A tak se stalo, že jsem vystoupil, jel k rodičům a táta mě na druhý den odvezl do psychiatrické léčebny v Bohnicích, tam mě přijali, i když nebylo místo. Doktorka viděla, jak jsem zoufalý. V Bohnicích jsem se dal z toho nejhoršího do pořádku a terapeut za mnou přišel s nabídkami léčebných komunit. Zde bylo i Teen Challenge – křesťanská komunita. O Teen Challenge jsem se dozvěděl již dříve díky knize Dýka a kříž od Davida Wilkersona, kterou jsem našel na jednom Squatu a tak jsem se dlouho nerozmýšlel a ihned se rozhodl pro Teen Challenge. Do Bohnic pak za mnou přijel Tomáš Dvořáček a říkal mě o programu a já věděl, že to je přesně to, co potřebuji. Ale jak to v podobných zařízeních bývá, neustále jsme se tam bavily o drogách a já dostal chuť si dát, musel jsem si dát, ještě aspoň naposledy. A tak jsem z Bohnic odešel na revers a má první cesta směřovala k dealerovi, ke kterému jsem jel předtím. 14 dnů jsem prožil opět v noční můře, někdy v té době jsem se i nakazil žloutenkou typu C, ale již jsem věděl, že existuje cesta, jak tuto noční můru ukončit. A tak jsem šel za tátou a prosil ho aby mě zavezl do Teen Challenge do Poštovic, bylo to v sobotu 22.11.2008. Od té doby se můj život začal ubírat novým směrem. V prosinci jsem se modlil k Ježíši, aby mě očistil a aby se stal Pánem mého života. 8.2.2009 jsem byl pokřtěn vodou. Dne 25.3.2010 jsem dokončil program Teen Challenge a rozhodl jsem se zde zůstat a sloužit Bohu.

   Díky Boží milosti jsem nezemřel, naopak konečně jsem začal žít a můj život má smysl, cíl a hlavně budoucnost. Jen Bůh umí z něčeho, co bylo špinavé, smutné, zničené, co již nebylo člověkem – stvořit něco čistého, šťastného s nadějí do budoucnosti. Vím, že velmi zásadní podíl na mém znovuzrození a na tom, že jsem opustil svět drog má moje babička a její vroucí modlitby.

   Dnes moc dobře vím, jaké to je žít bez Pána. A díky Boží milosti mohu dnes žít život s Pánem, život s Ježíšem, a i když každý den není růžový, můj život má smysl a cíl.

   Bůh vám žehnej


   Efezským 2, 4-5: Ale Bůh, bohatý v milosrdenství, z velké lásky, jíž si nás zamiloval, probudil nás k životu spolu s Kristem, když jsme byli mrtvi pro své hříchy. Milostí jste spaseni!

   2. Korintským 5, 17: Kdo je v Kristu, je nové stvoření. Co je staré, pominulo, hle, je tu nové!

Před nástupem do programu
Před nástupem
do programu
Při ukončení programu
Při ukončení programu
Autor:  Daniel, (prosinec 2010)