Galerie zážitků s Bohem


Namluvená bible pro biblické programy

(Přečteno  krát)
(5.1.2010)

     Biblické programy již dávno nejsou pouze jednoúčelové programy schopné pouze zobrazit jeden překlad bible, s možností vyhledávání. Současné biblické programy jsou komplexní nástroje, které obvykle umožňují porovnávání několika překladů bible (včetně originálních hebrejských a řeckých textů), pokročilé funkce vyhledávání, slovníky (např. hebrejsko - aglický, hebrejsko - český, řecko - anglický, řecko - český, anglicko - český, Strongovy hebrejské a řecké slovníky apod.), konkordance (např. King James Concordance). Mezi další časté a oblíbené funkce patří možnost exportu výsledků hledání, psaní a ukládání poznámek k veršům (či celých studií a kázání), možnost zobrazování HTML (internetových) stránek, obrázků, přehrávání videosouborů či zvuků. Většina lidí využívá pouze základní funkce, což je myslím škoda. Pokročilou funkcí, na kterou bych se dnes rád blíže podíval, je možnost přehrávání namluvené bible, synchronizované s textem (autoři Bible 21 on-line verzi této funkce nazývají "Hybridní text").


   Možná to ani nevíte, ale takovéto automatické synchronizované přehrávání bible umožňují i v Čechách nejoblíbenější biblické programy DAVAR a THEOPHILOS. Pokoušel jsem se kontaktovat autory současných překladů bible - BIBLE 21 a Českého studijního překladu, ale dosud jsem nedostal žádnou odpověď. Prosil jsem o pomoc s vytvořením "hybridního textu" jejich překladů do těchto (nebo alespoň do některého z těchto) biblických programů, o souhlas k jeho vytvoření, o namluvené verze jejich překladů apod.

   Davar a Theophilos mají tuto funkci postavenou každý jiným způsobem, a nejsou tak spolu kompatibilní. Davar používá tzv. indexované MP3 soubory. Celé knihy jsou uloženy vždy do jediného MP3 souboru, ke kterému je potřeba vytvořit indexační soubor, který obsahuje informace o tom, jaké pozici přehrávání odpovídá aktuální verš (číslo knihy bible, číslo kapitoly, číslo verše a čas od začátku MP3 souboru). Theophilos naproti tomu využívá samostatné soubory pro každý verš, ve formátu WAV, které musí být správně uloženy ve stromové struktuře podsložky "sound".

   Rozhodl jsem se nečekat a během vánoc jsem se pokusil připravit menší ukázku možností, tentokrát pro program THEOPHILOS.
Namluvený Studijní překlad bible
(hybridní text pro Theophilos)

   Nejen jako pomoc pro nevidomé a lidi se zrakovým postižením jsem jako ukázku možností namluvil osm knih Studijního překladu bible, konkrétně Markovo evangelium, list Jakubův, 1. list Petrův, 2. list Petrův, 1. list Janův, 2. list Janův, 3. list Janův a list Judův, což představuje 1110 veršů. Jedná se vlastně o vhodně upravené a sestříhané zvukové soubory ve formátu WAV (kvůli datové velikosti jsem později jako kompresor zvolil MP3, 22kHz, stereo, 56kbit/s). Vytvořil jsem i instalační balíček, pro pohodlné nainstalování do programu Theophilos.

Hlavní lišta programu THEOPHILOS s panely nástrojů


   Použití v programu Theophilos:
Ikonka funkce zvuk k verši Zvuk k verši - pokud je aktivována tato funkce, pak se po najetí na verš Písma, pro který je k dispozici namluvená podoba, přehraje pouze odpovídající verš. Stejného efektu dosáhnete stiskem klávesy F9 (stejným způsobem tuto funkci vypnete).

Ikonka funkce automatického přehrávání Auto-přehrávání - pokud je aktivována tato funkce, začne se od vybraného místa přehrávat namluvený překlad bible spolu se synchronizovaným posunem textu. Stejného efektu dosáhnete stiskem klávesy F11 (stejným způsobem tuto funkci vypnete).


   Pokud se Vám panel s ovládáním multimedií v Theophilovi nezobrazuje, můžete si jej nechat zobrazit kliknutím pravého tlačítka myši kdekoli v místě panelů nástrojů (např. v místě červeného křížku - viz obrázek níže) a kliknutím levého tlačítka myši na nápis "Multimédia".

Výběr zobrazovaných panelů nástrojů v programu Theophilos


Instalační balíček pro THEOPHILOS (staženo krát)

   Instalační soubor má i po pečlivé kompresi cca. 65MB. Jedná se o instalátor využívající počeštěnou verzi programu Bytessence InstallMaker. Jedná se o klasický instalační balíček, s možností nastavit a změnit umístění složky s programem THEOPHILOS na Vašem počítači. Instalační balíček si můžete stáhnout kliknutím na ikonku programu nebo na náhled úvodní obrazovky instalace (viz níže).

LIDI soft - zkratka Libor Diviš software :-) Vzhled instalátoru - úvodní obrazovka - klikněte pro stažení programu


Namluvený nový zákon Českého studijního překladu bible
(hybridní text pro DAVAR)
(přidáno 27.5.2010)

   Namluvil jsem celý nový zákon Českého studijního překladu bible, zaindexoval jsem jej pro použití coby hybridního textu ve skvělém biblickém programu DAVAR a vytvořil jsem i instalátor pro pohodlnou instalaci. Jedná se o možnost předčítání bible synchonizovaně s textem na obrazovce. Kvůli velikosti jsem indexaci provedl pro verzi MP3 souborů s datovým tokem 56 kbit/s.

Hlavní lišta programu DAVAR s panely nástrojů


   Použití v programu DAVAR:
Ikonka funkce zvuk k verši Zvuk k verši - pokud je aktivována tato funkce, pak se po najetí na verš Písma, pro který je k dispozici namluvená podoba, přehraje pouze odpovídající verš.

Ikonka funkce automatického přehrávání Přehrát zvukový soubor - pokud je aktivována tato funkce, začne se od vybraného místa přehrávat namluvený překlad bible spolu se synchronizovaným posunem textu.


Instalační balíček pro DAVAR (staženo krát)
(přidáno 27.5.2010)

   Instalační soubor má i po pečlivé kompresi cca. 479MB. Jedná se o instalátor využívající počeštěnou verzi programu Bytessence InstallMaker. Jedná se o klasický instalační balíček, s možností nastavit a změnit umístění složky s programem DAVAR na Vašem počítači. Instalační balíček si můžete stáhnout kliknutím na náhled úvodní obrazovky instalace (viz níže).

Vzhled instalátoru - úvodní obrazovka - klikněte pro stažení programuPokud chcete zjistit, zda má smysl tento balíček stahovat, můžete si namluvený nový zákon Českého studijního překladu poslechnout on-line (viz níže).


Instalátory namluveného Českého studijního překladu pro DAVAR s jinou kvalitou nahrávky si můžete stáhnout z www.uloz.to/m/lidi/Bible/.

128 kbit/s - stereo (1.16 GB)
96 kbit/s - mono (872 MB)
80 kbit/s - mono (727 MB)
64 kbit/s - mono (576 MB)
56 kbit/s - mono (503 MB)


Přidat komentář!

Jméno: aarny
E-mail: a.arnostgmail.com
Datum: 31.5.2010.19:38
Příspěvek: Klobouk dolů a díky.