Galerie zážitků s Bohem


BIBLE, překlad 21. století - v MP3

(namluveno počítačem)
(Přečteno  krát)
(26.10.2009)

   Překladatelé Nové bible Kralické před několika lety udělali skvělou věc. Nechali celý nový zákon namluvit herci a lidmi s dobrým přednesem, a výsledek po nějaké době prodeje převedli do MP3 a dalších zvukových formátů a dali jej k dispozici zdarma ke stažení. Nedávno vyšel i jejich překlad celé bible pod názvem BIBLE, překlad 21. století. Nevím, zdali mají v plánu stejnou věc i v případě starého zákona, a v případě že ano, pak netuším, kdy by k tomu mohlo dojít. Uvědomuji si, že má v dnešní době většina lidí problém najít si čas na čtení bible. A vzhledem k tomu, že většina lidí dnes již vlastní nějaký MP3, CD nebo DVD přehrávač, nabízí se možnost využít některé prostoje "alespoň" poslechem Božího slova. Při cestě do zaměstnání a ze zaměstnání, při delších cestách autem apod., můžete využít čas např. tím, že budete poslouchat bibli. Kromě toho je zde i množství lidí se zrakovým postižením, pro které by tato možnost byla myslím rovněž přínosem.


   Využil jsem možností programu Linguatec Voice Reader, převedl jsem si starý zákon (starou smlouvu) Bible 21 do prostého textu, odstranil jsem formátování, se kterým měl čtecí program potíže (hlavně apostrofy a závorky), a celý starý zákon jsem převedl do MP3. Vzhledem k mnoha desítkám míst, které Linguatec Voice Reader přečetl nesprávně, jsem byl nucen si výsledek poslechnout při současném sledování textu, a nalezená nesprávně přečtená místa opravit tak, aby je Linguatec Voice Reader přečetl pokud možno bezchybně. Výsledný opravený text jsem znovu převedl do MP3, vše ve 3 variantách - varianta namluvená ženským hlasem a 2 varianty namluvené "mužským" hlasem (pro sebe jsem si udělal i variantu, kde jsem staročeskou přezdívku Hospodin nahradil Božím jménem Jehova).

   Rozhodl jsem se využít bezplatných internetových služeb "Windows Live", a celý namluvený starý zákon umístit na nabízený volný prostor (Sky Driwe). Díky této službě si každý může stáhnout vybranou knihu bible ve vybrané variantě, napsat komentář, přeposlat odkaz přátelům apod.

   Je toho pořádný balík (přes 800MB každá varianta). Nahrávka jedné varianty představuje 60 hodin poslechu. Varianty s celými knihami jsou volně ke stažení "ZDE".

   I přesto, že jazykově školení herci by jistě překlad starého zákona dokázali namluvit lépe, je tento počítačový výtvor velice dobře srozumitelný (a nejspíš srozumitelnější, než kdybych se o to pokusil já :-)). Omluvte prosím drobnější nedostatky, program neumožňuje dokonalou korekci výslovnosti. Věřím, že alespoň někteří z Vás shledají tuto pomůcku užitečnou, alespoň do doby, než bude realizováno namluvení školenými hlasy.

   Chtěl bych poděkovat Stanislavu Slaninovi za rozdělení textu na jednotlivé kapitoly, i za vytvoření scriptu značně zjednodušujícího export jednotlivých kapitol do MP3.   Kromě jednotlivých knih si můžete ze serveru www.uloz.to stáhnout i kompletní balíky v několika variantách:

1) Starý zákon namluvený mužským hlasem (celé knihy) - ZDE
2) Starý zákon namluvený ženským hlasem (celé knihy) - ZDE
3) Starý zákon namluvený ženským hlasem (rozděleno po kapitolách, ID3 tagy) - ZDE
4) Starý zákon namluvený mužským hlasem (rozděleno po kapitolách, ID3 tagy) - ZDE


Libor Diviš (Libor Diviš - autor stránek o Bohu - www.musculus.cz/buh : e-mailový kontakt)           
Přidat komentář!

Jméno: Libor
Datum: 14.8.2011.21:12
Příspěvek: Jsem rád, že je to pro Vás přínosem. Nicméně tyto stránky zřejmě do měsíce zruším. Nová (a doufám lepší) verze bude k dispozici na adrese www.obohu.cz

Jméno: Jaro
E-mail: adventniemail.cz
Homepage: http://trebic.casd.cz
Datum: 14.8.2011.12:53
Příspěvek: Libore, děkuji za službu. Je to super. Dal jsem vaši adresu do odkazů našich sborových stránek. Bůh vám žehnej.

Jméno: Josef
E-mail: paclik.joseftiscali.cz
Homepage: -
Datum: 26.6.2011.11:19
Příspěvek: Díky Libore, skvělá práce!

Jméno: David
E-mail: krocan.davidcentrum.cz
Datum: 6.4.2011.16:05
Příspěvek: Dobrý den, jsem z vašeho počinu naprosto nadšený! Bibli poslouchám na cestě do školy! Je to velice dobře srozumitelné! Ani jsem nejprve nepostřehl, že jde o čtení počítačem! Děkuju mockrát. David

Jméno: Vasyl Sheyko
E-mail: V.Sejkoseznam.cz
Datum: 25.12.2010.21:42
Příspěvek: Dik!!!

Jméno: Libor (autor stránek)
Datum: 22.6.2009.07:11
Příspěvek: Nevím, zda na Skydrive nemají nějakou ochranu např. proti několikanásobnému připojení (které stahovací manažery obvykle využívají). Co se týče nahrávek, nejspíš časem ještě odstraním drobné chyby a vylepším kvalitu a srozumitelnost hlasu.

Jméno: Jarek
Datum: 22.6.2009.06:37
Příspěvek: Soubory ze Skydrive mi nejdou stáhnout přes download manager (FlashGet), pokud stahuji bez manageru tak to běží. Díky Libore za práci co sis s tím dal. Jarek H.